„Chłopcy z lasu” to film dokumentalny opowiadający o jednej z największych i jednocześnie najtragiczniejszych bitew partyzanckich II Wojny Światowej.
W czerwcu 1944 roku Niemcy pod naporem armii sowieckiej cofają się z frontu wschodniego i napotykają na Zamojszczyźnie zgrupowanie polskiej partyzantki. Dochodzi do jednej z największych bitew partyzanckich w Polsce podczas II wojny światowej, zwanej bitwą pod Osuchami. Bohaterami filmu są partyzanci, naoczni świadkowie historii, którzy wspominają tragiczny przebieg walki z Niemcami.
Napisałem muzykę do tego przejmującego obrazu, oraz dokonałem udźwiękowienia i postprodukcji dźwięku.
Po okrążeniu przez Wehrmacht i załamaniu nerwowym i samobójstwie dowódcy oddziałów AK mjr „Kaliny”, dowodzenie przejęli por. Konrad Bartoszewski „Wir” i por. Józef Stegliński „Cord”. W walce poległo kilkuset żołnierzy z AK i BCh, wielu było rannych, zginęła też większość dowódców. Część partyzantów nie przebiła się przez obławę i pozostała na bagnach, chcąc tam przeczekać okrążenie, niestety Niemcy przystąpili do przeczesywania lasu. Wielu żołnierzy ukrytych wśród wykrotów walczyło grupami, a nawet pojedynczo. Partyzanci i cywile kryli się w bagnach i na drzewach oraz w kryjówkach wygrzebanych w ziemi. Zanurzonych w bagnach ludzi po skończonej obławie wyciągano z wody krańcowo wyczerpanych, umierali często z gangreną, z ranami pełnymi robaków. Niektórzy ukrywali się na porośniętych trzciną wyspach. Niemcy ostrzeliwali te miejsca i obrzucali granatami, znajdowano tam później zmasakrowane całe rodziny, rannych i konających. Do leśnych kryjówek wrzucano granaty, a wejścia zasypywano. Zabijano każdą znalezioną osobę, wyjątkowo tylko zabierając niektórych do obozów w Biłgoraju i Tarnogrodzie, gdzie byli torturowani.