Back
Muzyka filmowa Produkcja muzyczna

Ekstaza do świętego z feretronu

“Ekstaza do świętego z feretronu” to utwór o charakterze litanii, inspirowany męczeńską śmiercią o. Maksymiliana Kolbe. Jednak w przeciwieństwie do klasycznych litanii znanych z liturgii kościołów chrześcijańskich, Ekstaza nie jest skierowana do osoby świętej ale stanowi w zamyśle ostatnie wołanie o pomoc, ostatnią modlitwę człowieka idącego na śmierć. Stąd w formie podobnej do poematu symfonicznego pojawiają się i zmieniają jak w kalejdoskopie muzyczne obrazy – wspomnienia, strach, zwątpienie, przeplatane żarliwą modlitwą o pomoc w tej jakże ostatecznej decyzji. Zastosowanie na równych prawach – obok orkiestry, chóru i solisty – instrumentów elektronicznych i dźwięków generowanych w pamięci komputera powiększa paletę środków muzycznych potęgujących obraz wewnętrznej walki człowieka wobec nieuchronności nadchodzącej śmierci i horroru otaczającego go świata wojny.

 

Choć zainspirowana śmiercią o. Maksymiliana Kolbe, Ekstaza jest hołdem dla uniwersalnych wartości ludzkich bez względu na wiarę i pochodzenie – stąd na feretronie każdy z nas może umieścić własnego świętego. W myśl papieża Franciszka: „Nie musisz wierzyć w Boga by być dobrym człowiekiem. Wielu najwspanialszych ludzi w historii nie wierzyło w Boga, podczas gdy niektóre z najgorszych czynów ludzkości były wykonywane w jego imieniu.”

 

Premiera towarzyszyła Międzynarodowemu Sympozjum Biografistyki “Polscy muzycy w świecie” i zgromadziła wielu wybitnych przedstawicieli polskiego świata muzycznego. Wykonawcy: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej, Chór „Lutnia Lubelska”, Agnieszka Tyrawska – sopran, Piotr Bańka (kompozytor) – instrumenty elektroniczne, Wojciech Rodek – dyrygent. Utwór powstał w ramach zamówienia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Premiera telewizyjna odbyła się 15 grudnia 2017 w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie:

 

W piątek w Lublinie, jedno z najważniejszych muzycznych wydarzeń tego roku. Poruszający “Genocyd. Tryptyk o kanonie nadziei”, to koncert, na który składają się premierowe wykonania dzieł trzech kompozytorów: Gruzina, Ukraińca i Polaka. Kompozycje to hołd złożony ofiarom ludobójstwa oraz uniwersalne przesłanie pokoju. Koncert w Centrum Spotkania Kultur pokaże TVP 2. Więcej…

Piotr Bańka "Ekstaza do świętego z feretronu"

Agnieszka Tyrawska-Kopeć – sopran
Orkiestra Symfoniczna i Chór “Lutnia Lubelska” Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie.
Marcin Nałęcz-Niesiołowski – dyrygent
Zdjęcia do multimediów: Dorota Nowakowska, Bartek Nowakowski
Realizacja telewizyjna: Bartek Wieczorek

We use cookies to give you the best experience. Cookie Policy