Back
Muzyka filmowa Produkcja muzyczna Sound Design

Symfonia Nauki

Widowisko multimedialne „Symfonia Nauki” (Symphony of Science), przygotowane z okazji XVII Lubelskiego Festiwalu Nauki, oparte jest na technologii audiowizualnej multimedialnej fontanny miejskiej na Placu Litewskim w Lublinie. Fabuła widowiska autorstwa Łukasza Witt-Michałowskiego skupia się na prezentacji potencjału i dokonań lubelskiego środowiska naukowego publicznych uczelni wyższych, stąd – kreślone laserowo wprost nad głowami widzów, pojawiają się marsjańskie łaziki, sztuczne kości czy skomplikowane ramiona robotów.

Na potrzeby pokazu skomponowałem utwór, którego warstwę tekstową stanowi definicja masy, sformułowana przez sir Isaaca Newtona i ogłoszona w dziele „Matematyczne zasady filozofii przyrody” w 1687 roku. Kompozycja w wykonaniu Chóru Akademickiego UMCS pod batutą prof. Urszuli Bobryk zabrzmi po raz pierwszy w trakcie uroczystej inauguracji Festiwalu i prapremiery widowiska w sobotę 18 września 2021 roku.

Po raz pierwszy tekst Newtona został zaaranżowany i zostanie wykonany przez chór. Jest to prawykonanie zarówno w Polsce jak i na świecie. Muzycy są po wielogodzinnych próbach, podczas których musieli pokonywać problemy wykonawcze partii utrzymanych w wysokiej tessyturze głosów męskich, a także zrozumieć i wydobyć głębie i znaczenie pierwotnego tekstu.
Prof. Urszula Bobryk, dyrygent i dyrektor artystyczny Chóru Akademickiego UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej
Piotr Bańka o widowisku

Piotr Bańka – muzyka, produkcja muzyczna
Chór Akademicki UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej – wykonanie partii chóralnych
Urszula Bobryk – dyrygent, dyrektor artystyczny Chóru Akademickiego UMCS
Łukasz Witt-Michałowski – scenariusz

We use cookies to give you the best experience. Cookie Policy