Back
Albumy Muzyka filmowa Produkcja muzyczna Sound Design

Hello World

Hello World to widowisko multimedialne ukazujące sztuczną inteligencję – nowoczesny komputer, który obserwując otaczający go świat analizuje go, zamienia w linijki kodu i w ten sposób uczy się go i w końcu replikuje. Czy mu się to uda? Czy będzie aktywnie poszerzał rozwój człowieka, jego sprawczość i zdolność do działania, czy też będzie go wkrótce ograniczał i eliminował? Czy jego potencjał kognitywny zbliży się lub nawet przewyższy możliwości ludzkiego umysłu? Wreszcie: czy stając się coraz potężniejszym może wymknąć się spod kontroli?

 

Podstawą widowiska jest mistrzowska fuzja brzmień komputerowych z partiami wokalno-instrumentalnymi, realizowanymi przez solistów i chór mieszany. W warstwie tekstowej pojawia się kod źródłowy stworzony przez programistów Politechniki Lubelskiej w postaci języka wysokiego poziomu, który odzwierciedla maszynowe uczenie się sztucznej inteligencji – analizowanie i przetwarzanie zasad fizycznych rządzących naszym światem – w takiej formie staje się on elementem libretta utworu.

 

Tytuł widowiska to nawiązanie do nazwy najbardziej prymitywnego programu komputerowego na świecie, którego jedynym zadaniem jest wyświetlanie napisu “Hello, World”.

Koncepcja i muzyka: Piotr Bańka
Libretto w C++: Marcin Badurowicz
Choreografia: Anna Łukasiak
Scenariusz: Piotr Bańka, Łukasz Witt-Michałowski
Wykonawcy: Agnieszka Tyrawska – sopran, Aleksandra Barańska – obój, Maciej Łacny – wiolonczela, Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej pod dyrekcją Elżbiety Krzemińskiej, Studio Tańca UDS
Wizualizacje UE: Andrei Isakov, Magdalena Góra, Yelizaveta Hladchenko, Sandra Okrasa, Aleksandra Lewandowska, Maja Lisowski, Mateusz Wolniaczyk, Jan Glinka, Nira

Hello World

Prapremiera widowiska miała miejsce 13 maja 2023 roku w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

 

Album dostępny w sklepach i na portalach muzycznych:
iTunes | Amazon | Deezer | Spotify

 

foto: Grzegorz Winnicki

We use cookies to give you the best experience. Cookie Policy