Back

Ryngraf

Ryngraf to spektakl teatralny stworzony przez Łukasza Witt-Michałowskiego na podstawie opowiadania Marcina Wrońskiego pt. „Trzej przyjaciele z budowy”. Premiera miała miejsce 9 czerwca w Wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie. W rolach głównych wystąpili: Przemysław Sadowski, Mirosław Zbrojewicz i Anna-Maria Sieklucka.

Zyga Maciejewski (Przemysław Sadowski) nie jest już komisarzem policji, próbuje odnaleźć się w niewdzięcznej, powojennej roli dozorcy. Są lata 50. XX wieku, w Polsce trwa wielka odbudowa. W miejscu zburzonej dzielnicy żydowskiej, pod murami lubelskiego Zamku, który wciąż służy jako więzienie UB, powstaje plac Zebrań Ludowych. Optymizm komunistycznej propagandy rujnuje jednak ponury szczegół – uzbrojona przez dywersanta bomba. Przedwojenny glina, szantażowany przez ubeka Grabarza (Mirosław Zbrojewicz) znów jest zmuszony prowadzić prywatne śledztwo. W tej intrydze towarzyszy mu Redaktor Szlachetka ze „Sztandaru Ludu” (Anna-Maria Sieklucka). Kto i dlaczego spiskuje w budowlanym barakowozie?

Tekst sztuki jest tak intensywny, że nie ma tam wiele miejsca na muzykę, stąd decyzja żeby nie pisać oryginalnej oprawy, a wykorzystać stare piosenki okresu PRL’u, które nie będą przeszkadzać toczącej się akcji, jednocześnie doskonale wzmacniając klimat epoki. By dodatkowo uwiarygodnić niektóre ze scen, stworzyłem kilka efektów dźwiękowych, ważnych dla rozgrywających się wydarzeń.

We use cookies to give you the best experience. Cookie Policy