Chłopcy z lasu
Kadr z filmu "Chłopcy z lasu"

Chłopcy z lasu

Featured
News

„Chłopcy z lasu” to najnowszy film dokumentalny opowiadający o jednej z największych i najtragiczniejszych walk partyzanckich II Wojny Światowej.

W czerwcu 1944 roku Niemcy pod naporem armii sowieckiej cofają się z frontu wschodniego i napotykają na Zamojszczyźnie zgrupowanie polskiej partyzantki. Dochodzi do jednej z największych bitew partyzanckich w Polsce podczas II wojny światowej, zwanej bitwą pod Osuchami. Bohaterami filmu są partyzanci, naoczni świadkowie historii, którzy wspominają tragiczny przebieg walki z Niemcami.

Po okrążeniu przez Wehrmacht i załamaniu nerwowym i samobójstwie dowódcy oddziałów AK mjr „Kaliny”, dowodzenie przejęli por. Konrad Bartoszewski „Wir” i por. Józef Stegliński „Cord”. W walce poległo kilkuset żołnierzy z AK i BCh, wielu było rannych, zginęła też większość dowódców. Część partyzantów nie przebiła się przez obławę i pozostała na bagnach, chcąc tam przeczekać okrążenie, niestety Niemcy przystąpili do przeczesywania lasu. Wielu żołnierzy ukrytych wśród wykrotów walczyło grupami, a nawet pojedynczo. Partyzanci i cywile kryli się w bagnach i na drzewach oraz w kryjówkach wygrzebanych w ziemi. Zanurzonych w bagnach ludzi po skończonej obławie wyciągano z wody krańcowo wyczerpanych, umierali często z gangreną, z ranami pełnymi robaków. Niektórzy ukrywali się na porośniętych trzciną wyspach. Niemcy ostrzeliwali te miejsca i obrzucali granatami, znajdowano tam później zmasakrowane całe rodziny, rannych i konających. Do leśnych kryjówek wrzucano granaty, a wejścia zasypywano. Zabijano każdą znalezioną osobę, wyjątkowo tylko zabierając niektórych do obozów w Biłgoraju i Tarnogrodzie, gdzie byli torturowani.

Napisałem muzykę do tego przejmującego obrazu, oraz dokonałem udźwiękowienia i postprodukcji dźwięku. Poniżej fragment filmu:

Scenariusz i reżyseria: Wiesław Paluch | Zdjęcia: Mirosław Basaj | Muzyka: Piotr Bańka | Montaż: Piotr Gliński
(15 votes)
Read 2836 times

Starsze posty

Epiphany

Ambientowo - popowy projekt powstały z inspiracji pradawnymi obrzędami przenosi nas do świata płonących na wzgórzach ognisk, migoczących świateł pochodni oraz przemykających cieni - postaci w kapturach, pradawnych mieszkańców naszego...

29-11-2016 Wyświetleń:1553 News

Czytaj więcej

Chłopcy z lasu

„Chłopcy z lasu” to najnowszy film dokumentalny opowiadający o jednej z największych i najtragiczniejszych walk partyzanckich II Wojny Światowej.

25-03-2016 Wyświetleń:2837 News

Czytaj więcej

Genocyd - Tryptyk o kanonie nadziei

Z okazji kolejnej odsłony cyklu Genocyd miało miejsce prawykonanie mojej litanii p.t. "Ekstaza do świętego z feretronu", utworu napisanego specjalnie na tę okoliczność w ramach zamówienia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa...

14-11-2015 Wyświetleń:3534 News

Czytaj więcej

Nowy album Zdzisławy Sośnickiej

Miałem zaszczyt i przyjemość pracować z jedną z największych gwiazd i legend polskiej estrady - Zdzisławą Sośnicką, dla której wyreżyserowałem nagrania orkiestrowe oraz wokalne na jej najnowszą płytę zatytułowaną “Tańcz...

21-05-2015 Wyświetleń:3116 News

Czytaj więcej

W cieniu maków czerwonych

Chór Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie „Lutnia Lubelska” wykonał cykl pieśni żołnierskich pochodzących ze zbiorów Adama Kowalskiego pt. „Kierunek Wisła!: wiersze i pieśni 1939-1942” oraz Feliksa Konarskiego pt. „Piosenki...

03-02-2015 Wyświetleń:3514 News

Czytaj więcej

Łowcy.B - "Czecia"

Zarejestrowałem i zmiksowałem dźwięk w formacie 2.0 i 5.1 Dolby Digital Surround do najnowszego widowiska DVD Łowców.B zatytułowanego "Czecia".

19-11-2014 Wyświetleń:3427 News

Czytaj więcej