Piotr

Piotr

piątek, 03 maj 2019 18:44

Unia Narodów

Multimedialny spektakl powstały na zamówienie Miasta Lublin dla upamiętnienia 450-lecia zawarcia Unii Lubelskiej.

To alegoryczna opowieść o kształtowaniu relacji pomiędzy Polską a Litwą, które doprowadziły do powstania jednej z najtrwalszych unii politycznych w tej części Europy. Narracja pokazu oparta jest na „Oksfordzkiej historii unii polsko-litewskiej” napisanej przez prof. Roberta Frosta. Scenariusz i reżyseria: Łukasz Witt-Michałowski i Norbert Rudaś. Spektakl, wykorzystujący najnowszą technologię projekcji laserowej, prezentowany jest na miejskiej fontannie multimedialnej w Lublinie w ramach obchodów 450-lecia zawarcia Unii Lubelskiej.

Oprócz sekwencji muzycznych, które napisałem dla zilustrowania konkretnych scen, w trakcie pokazu wybrzmiewa również moja kompozycja "Incantation", która została finalistką Film Music Contest w Koszycach w kategorii Muzyka Filmowa - tym razem w nieco innej wersji. W wartstwie muzycznej pojawia się również, zaaranżowany na nowo XVI wieczny taniec polski "Wesoły", któremu nadałem nowoczesne brzmienie, zachowując jednocześnie jego renesansowy charakter, głównie dzięki tradycyjnym partiom instrumentalnym, wykonanym przez muzyków z zespołu Odpust Zupełny.

Unable to embed Rapid1Pixelout audio player. Please double check that:  1)You have the latest version of Adobe Flash Player.  2)This web page does not have any fatal Javascript errors.  3)The audio-player.js file of Rapid1Pixelout has been included.

WESOŁY - taniec polski XVI w.
aranżacja i produkcja: Piotr Bańka
Wykonawcy: Piotr Bańka i Odpust Zupełny

środa, 30 listopad 2016 20:03

Epiphany

Ambientowo - popowy projekt powstały z inspiracji pradawnymi obrzędami przenosi nas do świata płonących na wzgórzach ognisk, migoczących świateł pochodni oraz przemykających cieni - postaci w kapturach, pradawnych mieszkańców naszego świata. Piosenki do tekstów uznanego za jednego z największych filozofów świata, sufika Jalalud Din Rumi’ego, poruszają najważniejsze zagadnienia egzystencjonalne naszej cywilizacji.

I'm part of the load

Not rightly balanced

I drop off in the grass

like the old Cave-sleepers,
For hundred thousands of years

I have been dust-grains

floating and flying in the will of the air.
I walk into a huge pasture

I nurse the milk of millennia.
Everyone does this in different ways.
Knowing that conscious decisions and memory

are much too small a place to live...

Każdy z utworów łączy bogata faktura chóralna oraz ultra nowoczesne instrumentarium elektroniczne, dając efekty sonorystyczne wykraczające poza możliwości żywego organizmu orkiestry. Solowe partie wokalne wykonywane są przez głosy operowe (m.in. Aneta Tor “Quod Tu Es Fui”, Agnieszka Tyrawska “Incantation”) oraz głosy rozrywkowe (m.in. Ewa Szlachcic - laureatka The Voice of Poland “I Searched For God”, “One Whisper Of The Beloved”, Anna Jaśko “I’m Part Of The Load”). Partie chóralne wykonał Chór Politechniki Lubelskiej pod dyrekcją prof. Elżbiety Krzemińskiej - wielokrotnie nagradzany na festiwalach w całej Europie. Na płycie usłyszymy też doskonałe partie gitarowe w wykonaniu Piotra Bogutyna, oraz instrumenty ludowe - flety, duduk, kobzy.

I searched for God among the Christians and on the Cross and therein I found Him not.

I went into the ancient temples of idolatry; no trace of Him was there.
(…)
Turning to philosophy I inquired about him (…) but found Him not (…)
Prophet's experience of a great divine (…) but God was not there in that exalted court.

Finally, I looked into my own heart and there I saw Him; He was nowhere else.

Amerykańska premiera albumu dostępna jest w wersji elektronicznej na wszystkich dobrych platformach muzycznych: iTunes | Amazon | Deezer | Spotify

Zapraszam do posłuchania otwierającej album inkantacji - Incantation:

muzyka i reżyseria: Piotr Bańka
scenariusz: Dorota Nowakowska, Piotr Bańka
produkcja: Sky Media Polska i N-Vision

wtorek, 24 listopad 2015 00:00

Ekstaza do świętego z feretronu

“Ekstaza do świętego z feretronu” to utwór o charakterze litanii, inspirowany męczeńską śmiercią o. Maksymiliana Kolbe. Jednak w przeciwieństwie do klasycznych litanii znanych z liturgii kościołów chrześcijańskich, Ekstaza nie jest skierowana do osoby świętej ale stanowi w zamyśle ostatnie wołanie o pomoc, ostatnią modlitwę człowieka idącego na śmierć. Stąd w formie podobnej do poematu symfonicznego pojawiają się i zmieniają jak w kalejdoskopie muzyczne obrazy - wspomnienia, strach, zwątpienie, przeplatane żarliwą modlitwą o pomoc w tej jakże ostatecznej decyzji. Zastosowanie na równych prawach - obok orkiestry, chóru i solisty - instrumentów elektronicznych i dźwięków generowanych w pamięci komputera powiększa paletę środków muzycznych potęgujących obraz wewnętrznej walki człowieka wobec nieuchronności nadchodzącej śmierci i horroru otaczającego go świata wojny.

Choć zainspirowana śmiercią o. Maksymiliana Kolbe, Ekstaza jest hołdem dla uniwersalnych wartości ludzkich bez względu na wiarę i pochodzenie - stąd na feretronie każdy z nas może umieścić własnego świętego. W myśl papieża Franciszka: „Nie musisz wierzyć w Boga by być dobrym człowiekiem. Wielu najwspanialszych ludzi w historii nie wierzyło w Boga, podczas gdy niektóre z najgorszych czynów ludzkości były wykonywane w jego imieniu.”

Koncert towarzyszył Międzynarodowemu Sympozjum Biografistyki "Polscy muzycy w świecie" i zgromadził wielu wybitnych przedstawicieli polskiego świata muzycznego. Wykonawcy: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej, Chór „Lutnia Lubelska”, Agnieszka Tyrawska – sopran, Piotr Bańka - instrumenty elektroniczne, Wojciech Rodek - dyrygent

Utwór powstał w ramach zamówienia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  15 grudnia 2017

W piątek w Lublinie, jedno z najważniejszych muzycznych wydarzeń tego roku. Poruszający "Genocyd. Tryptyk o kanonie nadziei", to koncert, na który składają się premierowe wykonania dzieł trzech kompozytorów: Gruzina, Ukraińca i Polaka. Kompozycje to hołd złożony ofiarom ludobójstwa oraz uniwersalne przesłanie pokoju. Koncert w Centrum Spotkania Kultur pokaże TVP 2. Więcej...

Fragment koncertu Genocyd. Tryptyk o kanonie nadziei - "Ekstaza do świętego z feretronu":

Agnieszka Tyrawska-Kopeć - sopran
Orkiestra Symfoniczna i Chór "Lutnia Lubelska" Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie.
Marcin Nałęcz-Niesiołowski - dyrygent
Zdjęcia do multimediów: Dorota Nowakowska, Bartek Nowakowski
Realizacja telewizyjna: Bartek Wieczorek

czwartek, 09 czerwiec 2011 00:00

Tuż pod moim nosem

Włączyłem się w niecodzienny projekt napisania muzyki do bajek psychoterapeutycznych dla najmłodszych. Autorem pomysłu jest fundacja Oswoić Los z Lublina. W projekt aktywnie włączyli się już m.in. Olek Klepacz, Majka Jeżowska, Olga Bończyk, Muniek Staszczyk, Marcin Prokop i Szymon Majewski, którzy przeczytali po jednej z bajek mających znaleźć się na powstającej właśnie płycie. Kolejnych nagrań dokonałem z chłopakami z Ani Mru-Mru oraz z Pierwszą Damą RP panią Anną Komorowską. Swoją bajkę przeczytała też Natalia Kukulska.

  4 grudnia 2011
Master CD (płyta matka) z bajkami wylądowała właśnie w tłoczni i za niecałe dwa tygodnie wydawnictwo będzie dostępne już w sprzedaży! Poniżej fragmenty bajek do posłuchania ;)

Unable to embed Rapid1Pixelout audio player. Please double check that:  1)You have the latest version of Adobe Flash Player.  2)This web page does not have any fatal Javascript errors.  3)The audio-player.js file of Rapid1Pixelout has been included.

  15 grudnia 2011
Bajki są już dostępne w sprzedaży: online na stronach Fundacji, oraz w dobrych sklepach muzycznych. Całkowity dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na działalność Fundacji Oswoić Los.

A tak o całej sprawie mówi Pierwsza Dama RP pani Anna Komorowska:

piątek, 20 grudzień 2013 00:00

Pomóż im

To tytuł piosenki, którą napisałem do wspaniałego tekstu Macieja Wijatkowskiego, będącej sztandarem XXI edycji akcji "Pomóż dzieciom przetrwać zimę".

Pogania śnieżnobiałe konie,
Królowa zima sieje czar,
Radość wielu serc rozpali jak pochodnie,
Gdy małe dłonie przyjmą dar…

Do współpracy zaprosiłem Andrzeja Pawkę - wokal, oraz Piotra Bogutyna - gitary:

XXI edycja akcji ruszyła pierwszego grudnia 2013 roku. Honorowy patronat objęła nad nią małżonka prezydenta RP Anna Komorowska. Kulminacyjnym punktem akcji jest Wielka Uliczna Zbiórka Darów w której wolontariusze na ulicach kwestują i zbierają dary rzeczowe oraz coroczny Mecz Słodkich Serc. Akcja tradycyjnie kończy się podsumowaniem i koncertem "Dar Serca za Dar Serca", w którym artyści w ramach swoimi występami dziękują wolontariuszom i darczyńcom za poświęcony czas i zaangażowanie w akcję.

poniedziałek, 26 marzec 2012 00:00

Synplant Ambient Bank

Stworzyłem sygnowany bank brzmień z gatunku Ambient dla zdobywającego laury syntezatora Synplant, którego producentem jest firma Sonic Charge. Bank zawiera 99 moich ambientowych barw, wśród których są delikatne atmosfery i tła, krystaliczne leadowe brzmienia oraz ambientowe efekty. Całość gotowa do użycia "out of the box"!

Uchylam rąbka tajemnicy i poniżej prezentuje próbki kilku gotowych presetów - wszystkie dźwięki pochodzą wprost z syntezatora Synplant bez zastosowania jakiejkolwiek dodatkowej obróbki studyjnej!

Unable to embed Rapid1Pixelout audio player. Please double check that:  1)You have the latest version of Adobe Flash Player.  2)This web page does not have any fatal Javascript errors.  3)The audio-player.js file of Rapid1Pixelout has been included.

  24 lutego 2012

synplant frontBank dostępny już na rynku jako dodatkowy moduł syntezatora Synplant. Szczegółowe informacje w folderze użytkownika banku.

Bank dostępny do nabycia również w moim sklepie internetowym.

piątek, 01 marzec 2013 00:00

Audience Add-Ons

To biblioteka dźwiękowa będąca efektem mojej kilkuletniej pracy sound designeskiej, stanowiąca odpowiedź na niemal "egzystencjalny" problem reżyserów dźwięku, jakim jest wierne odwzorowanie reakcji publiczności w trójwymiarowej przestrzeni dźwiękowej 5.1 surround. Wszystkich nagrań dokonałem podczas koncertów i widowisk rozrywkowych z udziałem publiczności, dzięki czemu udało się stworzyć kompendium homogenicznych brzmieniowo reakcji publiczności z różnych sal oraz różnych rodzajowo występów. Całość oczywiście w formacie 5.1 surround plus mix 2.0 stereo.

  13 marca 2013

Biblioteka Audience Add-Ons® Comedy LIVE! jest już dostępna w sprzedaży bezpośrednio ze strony Audience Fx.

Efekty z moich bibliotek grają w prestiżowym "Both-Worlds", a także w produkcjach m.in. CrowTV czy SideShow Studios.

Do chwili obecnej ukazały się następujące voluminy:

audience theatre audience concerthall audience studio

Unable to embed Rapid1Pixelout audio player. Please double check that:  1)You have the latest version of Adobe Flash Player.  2)This web page does not have any fatal Javascript errors.  3)The audio-player.js file of Rapid1Pixelout has been included.

Unable to embed Rapid1Pixelout audio player. Please double check that:  1)You have the latest version of Adobe Flash Player.  2)This web page does not have any fatal Javascript errors.  3)The audio-player.js file of Rapid1Pixelout has been included.

Unable to embed Rapid1Pixelout audio player. Please double check that:  1)You have the latest version of Adobe Flash Player.  2)This web page does not have any fatal Javascript errors.  3)The audio-player.js file of Rapid1Pixelout has been included.

audience studio audience tvshow audience applause

Unable to embed Rapid1Pixelout audio player. Please double check that:  1)You have the latest version of Adobe Flash Player.  2)This web page does not have any fatal Javascript errors.  3)The audio-player.js file of Rapid1Pixelout has been included.

Unable to embed Rapid1Pixelout audio player. Please double check that:  1)You have the latest version of Adobe Flash Player.  2)This web page does not have any fatal Javascript errors.  3)The audio-player.js file of Rapid1Pixelout has been included.

Unable to embed Rapid1Pixelout audio player. Please double check that:  1)You have the latest version of Adobe Flash Player.  2)This web page does not have any fatal Javascript errors.  3)The audio-player.js file of Rapid1Pixelout has been included.

Obecnie pracuję nad przygotowaniem kolejnego woluminu Audience Add-Ons® Comedy LIVE! - Club. Będą to reakcje publiczności zarejestrowane podczas kilku kameralnych wydarzeń klubowych. Poddane starannej obróbce i montażowi dołączą do listy już istniejących części biblioteki.

Biblioteki dostępne na stronie Audience Fx.

poniedziałek, 20 październik 2014 00:00

Quod Tu Es Fui

Quod Tu Es Fui to singiel zapowiadający mój nowy, ambientowo - etniczny projekt. Powstały z inspiracji pradawnymi obrzędami przenosi nas do świata płonących na wzgórzach ognisk, migoczących świateł pochodni, tajemniczych dźwięków, oraz przemykających cieni - postaci w kapturach, pradawnych mieszkańców naszego świata.

Partie chóralne wykonał Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej pod dyrekcją prof. Elżbiety Krzemińskiej, zaś partie solowe zaśpiewała Aneta Tor.

quod single coverAlbum dostępny jest w moim sklepie.
iTunes | Amazon | Deezer | Spotify


Poniżej parę fotek z sesji nagraniowej :-)

Quod Tu Es Fui – słynna myśl Seneki stanowi kanwę dla epickiej opowieści filmowej ukazującej Lublin z perspektywy kontinuum ludzkiego życia, w którym historia przeplata się z teraźniejszością. Stąd postać głównego bohatera – małego chłopca z ciekawością przyglądającego się otaczającemu go światu. To właśnie jego "odkrywanie" świata, oglądanego przez znalezione w niedogaszonym ognisku tajemnicze szkiełko, prowadzi nas w cudowne zakątki Lublina: miejsca tętniące życiem jak również obrazy, "fotografie" z przeszłości, będące świadkami naszej najodleglejszej historii. Chłopcu – jak cienie – towarzyszą przemykające postaci w kapturach - dawni mieszkańcy naszego świata, przypominający nam, że to co było ciągle trwa. Na swej drodze chłopiec napotka również inne charakterystyczne dla miasta postaci: sztukmistrzów, szczudlarzy i żonglujących ogniem ogniomistrzów.

Zapraszam do obejrzenia teledysku:

muzyka i produkcja: Piotr Bańka
scenariusz i reżyseria: Dorota Nowakowska
produkcja: Sky Media Polska i N-Vision

poniedziałek, 27 maj 2013 00:00

Moja Polska

"Moja Polska. Ostatnia opowieść Ryszarda Kaczorowskiego" to obraz o ostatnim prezydencie Rzeczpospolitej Polskiej na uchodźstwie, którego życie naznaczone było walką o wolną i niepodległą Polskę. Narratorem jest sam Kaczorowski, który nie stroni od odważnych osobistych refleksji i przemyśleń. Film wart obejrzenia zwłaszcza, że są to ostatnie słowa prezydenta Kaczorowskiego przezd kamerą filmową. Dwa tygodnie po zakończeniu zdjęć prezydent Kaczorowski zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Pisanie muzyki do tego obrazu było dla mnie sporym wyzwaniem, z racji sposobu prowadzenia narracji przez prezydenta Kaczorowskiego - suche fakty zabarwione są emocją, a politycznym decyzjom towarzyszą anegdoty z życia rodzinnego. Tłem opowieści są doskonałe i bogate archiwalia, zarówno z czasów kampanii wrześniowej i okupacji, jak i okresu londyńskiego rządu na uchodźstwie...

Premiera filmu miała miejsce 22 grudnia 2012 roku na kanale TVP Historia.

Reżyseria: Grzegorz Gajewski
Scenariusz: Cornelia Bauer, Grzegorz Gajewski
Zdjęcia: Marek Borzęcki
Współpraca operatorska: Marek Romanowski, Tomasz Smyk
Muzyka: Piotr Bańka
Dźwięk: Marek Borzęcki
Udźwiękowienie i postprodukcja: Sky Media Polska
Montaż: Tadeusz Sosnowski
Producent: Joanna Antoszewska-Komorska
Produkcja: Telewizja Polska

piątek, 25 luty 2011 00:00

Wyjazd integracyjny

To film Przemka Angermana opowiadający o blaskach i cieniach korporacyjnego życia. W skrócie: Korporacja Polish Lody – lider branży lodziarskiej – postanawia zorganizować dla swoich najlepszych klientów i zaprzyjaźnionych dziennikarzy weekend integracyjny w atrakcyjnym kompleksie hotelowym. Gośćmi mają się zaopiekować pracownicy Korporacji. W wyniku nieporozumienia prezes Gwidon Nochalski (Jan Frycz) dostaje apartament wspólnie z pewnym siebie dziennikarzem Gerardem (Tomasz Karolak) oraz ponętną modelką Gabi (Katarzyna Glinka). Wkrótce w walce o wdzięki pociągającej współlokatorki ściera się witalność i spontaniczność Gerarda oraz dojrzałość i wysublimowany smak prezesa. Gdy dwa samce alfa prowadzą bezlitosne podchody, pomysłowi pracownicy Polish Lody (Katarzyna Figura, Sławomir Orzechowski, Tomasz Kot, Bartłomiej Topa) umilają sobie czas rozrywkami.

Wykonałem oprawę muzyczną filmu pisząc oryginalną muzykę oraz korzystając z zasobów zaprzyjaźnionych bibliotek muzycznych. Dokonałem też montażu całości muzyki w filmie.

Unable to embed Rapid1Pixelout audio player. Please double check that:  1)You have the latest version of Adobe Flash Player.  2)This web page does not have any fatal Javascript errors.  3)The audio-player.js file of Rapid1Pixelout has been included.

A tutaj kilka fotosów z filmu:

Strona 1 z 3